SZAROGRÓD

twierdza na Podolu – historia, ludzie, zabytki i teraźniejszość

Strona
główna

Historia
miasta

Zabytki

Parafia
Św. Floriana

Reminescencje
rodzinne

Przydatne
informacje

Linki do
innych stron

Kontakt

Plan cmentarza

Nazwiska

Galeria zdjęćStary cmentarz szarogrodzki


Najstarszy, nie istniejący już cmentarz znajdował się z godnie z tradycją przy kościele Św. Floriana. Prawdopodobnie pod koniec XVIII w. został założony nowy cmentarz na przedmieściu ok. kilometra na wschód od kościoła.
Cmentarz składał się z części prawosławnej położonej przy głównym trakcie i oddzielonej od niej niewysokim murem części katolickiej położonej w głębi na wzgórzu opadającym ku dolinie rzeczki Kiełbaśnej.
Około roku 1800 ufundował tu kaplicę Mateusz Walewski, którego epitafium znajduje się na płycie wewnątrz. Na cmentarzu nie ma monumentalnych grobowców, zapewne dlatego, że właścicielami miasta były znamienite rody Zamoyskich, Sanguszków, Lubomirskich i Branickich, którzy jednak nigdy w Szarogrodzie nie zamieszkiwali.
Do chwili obecnej zachowało się ok. 80 pomników z polskimi napisami, w większości z lat 1860 – 1915, wśród nich ok. 20 naprawdę pięknych o sporej wartości historycznej. Pełny spis wraz z orientacyjnym planem cmentarza przedstawię w najbliższym czasie na kolejnych stronach.WIĘCEJ ZDJĘĆCmentarze-polskie.pl -  informacyjny portal internetowy