SZAROGRÓD twierdza
na Podolu – historia, ludzie, zabytki i teraźniejszość
Stary cmentarz szarogrodzki
Najstarszy, nie istniejący już cmentarz znajdował się z godnie z tradycją przy kościele Św. Floriana. Prawdopodobnie pod koniec XVIII w. został założony nowy cmentarz na przedmieściu ok. kilometra na wschód od kościoła.
Cmentarz składał się z części prawosławnej położonej przy głównym trakcie i oddzielonej od niej niewysokim murem części katolickiej położonej w głębi na wzgórzu opadającym ku dolinie rzeczki Kiełbaśnej.
Około roku 1800 ufundował tu kaplicę Mateusz Walewski, którego epitafium znajduje się na płycie wewnątrz. Na cmentarzu nie ma monumentalnych grobowców, zapewne dlatego, że właścicielami miasta były znamienite rody Zamoyskich, Sanguszków, Lubomirskich i Branickich, którzy jednak nigdy w Szarogrodzie nie zamieszkiwali.
Do chwili obecnej zachowało się ok. 80 pomników z polskimi napisami, w większości z lat 1860 – 1915, wśród nich ok. 20 naprawdę pięknych o sporej wartości historycznej. Pełny spis wraz z orientacyjnym planem cmentarza przedstawię w najbliższym czasie na kolejnych stronach.